VI PITATE, VICHY ODGOVARA. Pitanja i odgovori dermatologice Anamarije Balić na temu njege kože
Vichy je posvećen zdravlju Vaše kože u svakom trenutku. Prenosimo odgovore na pitanja koja ste postavili.
Kako odabrati pravu njegu za moj tip kože? Ako moram izabrati samo jednu njegu za lice, koju da odaberem? Pitali ste nas ova i mnoga druga pitanja putem društvenih mreža, a mi vam sa zadovoljstvom u nastavku prenosimo stručne savjete i odgovore dr. med. Anamarije Balić, spec. Dermatovenerologije.
1. Što je dobro za dubinski masnu, a površinski suhu kožu?
Poštovani, Vaša je koža u osnovi vjerojatna masna do mješovita, a pojačana površinska suhoća često je posljedica pretjeranog čišćenja i agresivnih eksfolijacijskih tretmana kojima uklanjamo one dobre masti koje su nužne za održavanje kožne hidrolipidne barijere koja štiti od gubitka vlage, ali i raznih stresogena poput zagađenja zraka, UV zračenja, duhanskog dima, iritansa, psihološkog stresa, nedostatka sna i sl. Savjetovala bi Vam da izbjegavajte česta čišćenja kože i umivanja toplom vodom koji dodatno isušuju kožu te pijete puno vode kako bi kožu hidrirali iznutra. Za njegu kože, savjetovala bih Vam da koristite proizvode namijenjene masnom do mješovitom tipu kože, no svakodnevnu njegu upotpunila bih hijaluronskim serumom poput Vichy Minéral 89 za kožu lica, kao i područja oko očiju, koji će doprinijeti jačanju zaštitne funkcije kože i hidrataciji površinskih slojeva kože te kožu učiniti snažnijom, dubinski hidriranom, punijom i samim time zdravijom.
2. Kako naći najbolju kremu za svoje lice?
Odabir odgovarajuće njege kompleksan je proces kao i brojni fiziološki procesi odgovorni za održavanje zdravlja i zaštitu naše kože od raznih vanjskih i unutrašnjih stresnih utjecaja. S obzirom na kompleksnost pri odabiru odgovarajuće njege preporučila bih da se posjetite Vichy mrežnu stranicu na kojoj možete uz pomoć SkinConsultAI algoritma za personaliziranu rutinu kože razvijenog nakon 15 godina istraživanja o starenju kože i suradnje s dermatolozima u svrhu pružanja pomoći ženama da pronađu ispravno rješenje za svoju kožu na temelju analize i usporedbe sedam znakova starenja. Proces je vrlo jednostavan i sastoji se od tri koraka – snimite selfie, ispunite Vaš profil i otkrite dijagram odnosno rutinu za njegu kože posebno prilagođenu vašim potrebama.
Ukoliko Vam pak modernizirani načini savjetovanja predstavljaju problem, savjetujem da se konzultirate s ljekarnikom ili u konačnici dermatologom koji Vam mogu dati savjete i kreirati personalizirani režim svakodnevne njege kože.
3. Preporučujete li primjenu baby ulja u svakodnevnoj skincare rutini?
Poštovana, primjenu baby ulja ne bih preporučila u svakodnevnoj njezi kože iz razloga što takva ulja nisu prilagođena koži lica koja je u mnogočemu osjetljivija od ostatka kože tijela, naročito koža oko očiju, te mogu uzrokovati iritaciju.
Takva ulja u pravilu samo zamašćuju površinu kožu bez efekta dubinske hidratacije te djeluju okluzivno, odnosno začepljuju pore, što može prouzročiti nastanak akne i folikulitisa.
4. Molim vas prepeoruku za kompletnu njegu lica dnevna/noćna njega. Koža je suha, oduvijek. Nakon umivanja zateže, te se ljuska u Tzoni. Na licu ima par flekica nastalih od sunca i pojavu sitnih bora (zrela koža, 41.godina). Uz njegu koju kremu za sunčanje koristiti.
Najčešći simptom suhoće kože lica je osjećaj zatezanja, ali i peckanja. Dolazi do oslabljene funkcije same zaštitne barijere kože te je ona samim time vunlerabilnija na razne vanjske i unutrašnje stresne faktore poput stresa, zagađenja zraka, duhanskog dima, UV radijacije, iritansa, oksidativnog stresa i mnogih drugih.
Tako oslabljena zaštitna uloga kože može biti preduvjet za nastanak raznih kožnih oboljenja poput rozaceje i kontaktnog dermatitisa. Ljuskanje koje ste naveli u T-zoni može biti poradi same suhoće, no vjerojatnije se radi o kompenzatornom mehanizmu pojačane produkcije sebuma kao odgovor na suhoću koji uz disbiozu - poremećeni mikrobiom kože dovodi do nastanka seboroičnog dermatitisa. Sitne bore koje ste naveli očekivane su u Vašim godinama kao jedan od znakova starenja kože koja s godinama gubi kolagena i elastična vlakna, ali i hijaluronsku kiselinu koja je bitna za održavanje vlažnosti i punoće. Dodatno koža je svakodnevno izložena UV zračenju koje doprinosi ubrzanom starenju naše kože, ali i nastanku hiperpigmentacija poput melazme i solarnog lentiga. Preporučila bih svakodnevno čišćenje lica navečer blagim sredstvima za osjetljivu i suhu kožu poput Vichy Pureté Thermale uz umivanje mlakom ili hladnom vodom. Za prve bore i hiperpigmentacije preporučila bih navečer serum s vitaminom C poput Vichy Liftactiv Supreme seruma nakon kojeg slijedi bogata noćna hranjiva krema poput Vichy Nutrilogie kreme 1 ili 2 te 2-3 puta tjedno iste izostaviti i primijeniti 0,05% retinoičnu kiselinu.
Za kraj, ne zaboravite na odgovorno fotoprotektivno ponašanje i kozumaciju takvozvane funkcionalne hrane bogate antioksidansima, karotenoidima i omega masnim kiselinama.
5. Imam 47 godina, lice mi je čisto bez akni. Koža mi je mješovita, ali obrazi dosta suhi. Naravno i prve bore su tu. Molim vas preporuku.
Poštovana, s obzirom na dob i opisano stanje Vaše kože lica preporučila bih svakodnevno uklanjanje šminke micelarnom otopinom navečer te potom korištenje gelova ili pjena za umivanje, poput 3u1 iz Vichy Pureté Thermale linije, uz ispiranje mlakom vodom dva puta dnevno. Nakon čišćenja kože kao prvi korak u svakodnevnoj njezi preporučila bih upotrebu seruma dva puta dnevno, poput Vichy Liftactiv Supreme 10 seruma, u kombinaciji s dnevnom anti-age njegom sa širokim spektrom zaštite UVA + UVB poput Vichy Liftactiv Collagen Specialist SPF 25 kreme prozračne i lagane teksture za nadolazeće toplije, sunčane dane. Kao noćnu njegu nakon seruma predlažem Vichy Liftactiv Supreme noćnu kremu. Svakodnevnom primjenom predloženih dermatokozmetičkih preparata možete očekivati poboljšanje teksture, tonusa, kvalitete i čvrstoće kože, smanjenje vidljivosti bora i pigmentacijskih mrlja.
Uz adekvatnu svakodnevnu njegu kože ne zaboravite unositi dovoljno tekućine, zdravo i pametno se hranite hranom bogatom antioksidansima, dobrim mastima poput omega-3 polinezasćenih masnih kiselina, izbjegavajte pušenje te pretjerano izlaganje suncu kako bi Vaša koža bila što duže zdrava i mladolika.
6. Što koristiti na području lica, naime brada, područje obraza i lica su mi uvijek crveni.
Poštovana, moja je pretpostavka da se kod Vas radi o pretjerano osjetljivoj koži lica sklonoj crvenilu. Takav tip kože pojačano reagira na razne stresogene u vidu crvenila, čak i subjektivnog osjećaja žarenja i nelagode. Od stresnih utjecaja svakako treba istaknuti psihološki stres, no i vanjske utjecaje poput promjena temperature okoliša, vjetra, UV zračenja, onečišćenja zraka, toplih pića, alkohola, začinjene grane, iritansa u dermatokozmetičkim preparatima, isušivanja i narušavanja kožne barijere pretjeranim i agresivnim čišćenjima, pilinzima, ali svjesnog ili nesvjesnog učestalog dodiranja kože rukama. Te je čimbenike, ukoliko je moguće, poželjno izbjegavati ili minimizirati. Od njege, svakako bih Vam kao preporučila svakodnevno čišćenje lica 2x dnevno blagim sredstvima za osjetljivu i hiperreaktivnu kožu lica sklonoj crvenilu (npr. Vichy Pureté Thermale linija za čišćenje osjetljive kože) uz umivanje mlakom ili hladnom vodom. Kao prvi korak svakodnevnog rituala dnevne njege kože lica nakon adekvatne pripreme, kako bi koži pružili optimalnu njegu, hidrataciju i zaštitu preporučam serum na bazi hijaluronske kiseline i glicerina (npr. Vichy Mineral 89 ili Aqualia Thermal serum) koji sinergistički doprinose jačanju kožne barijere te samim time pojačanoj zaštiti kože od kumulativnog štetnog utjecaja raznih vanjskih stresogena. Nakon seruma, ovisno o vanjskim uvjetima i vašem tipu kože opredijelila bih se za dodatne dermatokozmetičke preparate osjetljivu kožu lica (npr. Vichy Aqualia Thermal ili Nutrilogie linija proizvoda) koji će zajedno sa već nanesenim snažnim hemektansom Vašoj koži pružiti dodatnu zaštitu i njegu, a samim time sjajan i zdraviji izgled. Za kraj dnevne njege nikako ne smijete zaboraviti na zaštitu od štetnog utjecaja sunčevog zračenja.
7. Što koristiti za sitne bore oko očiju i stalno umorno lice? Imam 33 god.
Poštovani, vjerojatno niste znali da je koža oko čiju 5 do 10 puta tanja, fragilnija i suhlja u odnosu na ostatak kože lica čineći područje oko očiju onim u kojem su vidljivi prvi znakovi starenja poput sitnih borica, umora i dehidracije.
Vanjski kutovi očiju skloniji su nastanku bora 'smijalica' zbog neprestane mimike i treptanja, ali i utjecaja hormonalnih promjena te vanjskih štetnih utjecaja poput stresa, nedostatka sna, onečišćenja zraka, UV zračenja i dehidracije koje objedinjujemo pojmom ekspozom.
Pretjerano trepkanje i žmirkanje kao reaktivni odgovor na dehidraciju i umor mogu pogoršati izgled bora i rezultirati umornim izgledom. Kako bi umanjili utjecaj ekspozoma na kožu, nužno je štititi se od istih ili ih izbjegavati. Kao prvi korak u borbi s prvim sitnim boricama i umornim izgledom savjetujem Vam da se dovoljno hidrirajte, izbjegavajte aktivno ili pasivno pušenje, alkoholna pića, budite aktivni i što više vremena provodite u prirodi na zraku, no štitite se sunca, koristite sunčane naočale, hranite se pametno i zdravo namirnicama bogatima vitaminima, mineralima, antioksidansima koji će mnogostruko doprinijeti zdravlju vaše kože, najbitnije, dovoljno spavajte. Nakon ovih općih mjera, svakako slijedi pravilna njega kože osjetljive periorbitalne regije i eventualna kamuflaža. Kao dio svakodnevne njege ove regije koristite blaga sredstva za čišćenje kože koja neće dodatno iziritirati i isušiti tanku kožu oko očiju, umivajte se hladnom vodom uz laganu masažu kružnim pokretima, a nakon pravilne pripreme kože nanesite serum i/ili kremu namijenjenu tom području kako bi kožu dovoljno hidrirali i osnažili.
Za mlađe osobe u tridesetima poput Vas preporučam da to navečer budu proizvodi na bazi alfa hidroksi kiselina ili retinola 2x tjedno, dok u preostale dane te ujutro preporučam proizvode na bazi kafeina koji stimulira cirkulaciju, hijaluronske kiseline i ceramida koji će osnažiti kožnu barijeru te hidratizirati (npr. Vichy Minéral 89 Eyes ili Vichy Slow Age Eyes), antioksidansa poput vitamina C i E, niacinamida i biljnih ekstrakta poput korijena sladića (npr. Vichy idéalia eyes) koji će u kombinaciji učiniti da Vaša koža periorbitalne regije izgleda svježije, sjajnije, zaglađenije te u konačnici manje umorno.
8. Savjetujete li zaštitu od sunca (SPF) i u ovo doba kada smo pretežno u kući?
Poštovana, u ovim danima karantene kada smo pretežno kod kuće nije nužno koristiti zaštitu od sunca odnosno dermatokozmetičke preparate s SPF-om. No ukoliko izlazite, provodite vrijeme na balkonu ili čak blizu prozorskog stakla svakako aplicirajte dnevnu kremu sa širokospektralnom UVA/UVB zaštitom SPF-a 15-30, osobito zbog utjecaja UVA zraka koje prolaze kroz staklo na proces starenja kože. Kako bi ojačali sada vrlo potreban imunitet, a ujedno kožu zaštitili iznutra, iskoristite vrijeme i pametno isplanirajte prehranu koristeći namirnice bogate vitaminima, mineralima i karotenoidima.
9. Kako se riješiti ili barem posvijetliti pjegice na koži lica.
Pjegice ili ephelides benigne su diskoloracije koje nastaju kao posljedica lokalnog nakupljanje pigmenta melanina čija količina varira ovisno o izloženosti UV zračenju. Iz tog razloga pjegice su najizraženije ljeti kada je insolacija najjača, a zimi blijede. Dokazana je genetska predispozicija za nastanak istih, osobito u osoba svijetlije puti i narančastog pigmenta kose.
Nastanak pjegica ne možemo u prevenirati ukoliko postoji genetska sklonost, no možemo utjecati na smanjenje njihova broja i intenziteta pigmentacije provođenjem mjera fotoprotekcije – izbjegavanjem pretjeranog izlaganja suncu, nošenjem kapa ili šešira širokog oboda te primjenom topičkih preparata sa SPF-om 50+. Pjegice su prilično otporne na terapiju koju koristimo kod drugih oblika hiperpigmentacija, no može se pokušati primjena lasera koja rezultira privremeno svjetlijim pjegicama.
10. Pozdrav, imam 54 i koji puder da koristim? Sada koristim Liftactiv i Neovadiol.
Poštovana, s obzirom na nešto zreliji tip kože svakako bih Vam preporučila da prije pudera dobro pripremite odnosno hidrirate kožu serumom i/ili dnevnom kremom koju već koristite. Nažalost ne postoji puder koji univerzalno odgovara svima i često je potrebno isprobati njih nekoliko da bi našli onaj koji Vam najbolje odgovara s obzirom na teksturu, pigment, ali i moć prekrivanja. Ono što Vama savjetujem je da potražite puder laganije, prozračne podloge koji već u sebi ima dodatne aktivne sastojke poput hijaluronske kiseline, vitamina C, E, antioksidansa i slično, obavezno širokospektralnu UV zaštitu, SPF 15 i viši.
Nadamo se da ste među odgovorima pronašli odgovore i na svoja pitanja! Ukoliko niste, Vichy tim Vam stoji na raspolaganju za sva pitanja i savjete, a možete nam se obratiti preko naših društvenih mreža ili na e-mail adresu [email protected]. #ostanimopovezani