Jeste li znali da Vaša koža može pretrpiti oštećenja od sunca i zimi? Da, tako je: UV zrake su prisutne cijele godine pa je potrebno štititi kožu 24 sata dnevno svih dana u godini.
Kako UV zrake utječu na kožu zimi?
Zabluda je da koža ne trpi oštećenja od sunca tijekom zime. UV zrake su zapravo prisutne cijele godine, samo u različitoj količini.
UVA zrake su i dulje od UVB zraka što znači da mogu dublje prodrijeti u epidermis.
UV zrake se mogu podijeliti u 3 kategorije: UVA, UVB i UVC zrake, a ove posljednje apsorbiraju se u atmosferi prije no dosegnu Zemlju.* UVB zrake – one koje nam daju preplanuli ten (ili opekline) - najjače su zimi dok su UVA zrake prisutne cijele godine u jednakim količinama, bilo da ste u New Yorku u siječnju ili u Nairobiju u srpnju.
UVA zrake su i dulje od UVB zraka što znači da mogu dublje prodrijeti u epidermis. To ih čini glavnim uzrokom fotostarenja kože.**
Studije su pokazale da UVA zrake prodiru kroz oblake i maglu, kao i kroz staklo i ostale odbijajuće površine poput prozora i javnog prijevoza.*** Ukratko, gdje god ima sunčeve svjetlosti, ima i UVA zraka i iako usred zime ima manje sunca no tijekom ljeta, svejedno je važno zaštititi Vašu kožu.
Zaštita kože od zimskog sunca
Od fotozagađenja do oksidacijskog stresa– život u gradu može ostaviti traga na našoj koži, a zimski uvjeti poput snijega, vjetra i hladnih temperatura čine je sušom i osjetljivijom no ljeti.
Tekstura je ključna kod zaštite naše kože od oštećenja uzrokovanih suncem tijekom zime. Znamo koliko je važno očistititi je kako bismo uklonili višak zagađenja s kože, stoga birajte kremu ili sredstvo za čišćenje na bazi vode kad uklanjate šminku. Možete odabrati i bogatiju dnevnu kremu ili toniranu hidratantnu njegu, ali pripazite da uzmete proizvod koji sadrži SPF (minimalno SPF 25).
I naposlijetku, ako idete na praznike zimi zapamtite da se UV zrake mogu odbiti o reflektirajuće površine poput snijega ili vode, stoga ne zaboravite spakirati zaštitu od sunca bez obzira kakvo vrijeme očekujete.
* D’Orazio, J. i dr., ‘UV zračenje i koža’ u International Journal of Molecular Science 14.6 (2013.) str. 12222–12248 [Dostupno na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3709783/]
** Francuska agencija za sanitarnu sigurnost okoliša (AFSSE). ‘Ultraljubičaste zrake: saznanja o izlaganju i sanitarnim opasnostima’ (2005) str. 41
*** Robert Kandel, počasni director istraživanja u CNRS-u, Laboratorij dinamičke meteorologije (LMD/IPSL), Palaiseau.