Gubitak kose nakon poroda
Tipični simptomi gubitka kose
Oko 90 % mladih majki pati od iznenadnog i značajnog gubitka kose koji obično nastupa otprilike tri mjeseca nakon poroda. Razdoblje između poroda i pojave ispadanja kose odgovara trajanju faze mirovanja (telogene faze) u ciklusu rasta kose: to razdoblje traje između jedan i šest mjeseci, dok je prosječno vrijeme trajanja tri mjeseca. Taj privremeni gubitak kose, poznat kao telogeni efluvij, difuzan je i uglavnom koncentriran na tjeme.
Tijekom tog razdoblja žene mogu izgubiti i do 30 % svoje kose, a vlasi koje ne ispadnu lomljive su i bez sjaja. Međutim, iako to razdoblje gubitka kose može trajati nekoliko mjeseci, ta je pojava potpuno normalna i reverzibilna te se kod većine žena njihov uobičajeni ciklus rasta kose uspostavi unutar šest mjeseci ili između šest i 12 mjeseci nakon poroda.
Hormoni su jedan od glavnih uzroka gubitka kose kod žena
Tijekom trudnoće velika količina estrogena koju tijelo žene proizvodi sprječava prijelaz ciklusa kose u telogenu fazu, što znači da je kosa „zapela” u fazi rasta (anagenoj fazi). U tom razdoblju mnoge žene primjećuju da im kosa raste znatno brže nego prije te da je punija i gušća.
Nakon poroda ponovnim uspostavljanjem ravnoteže hormona (razine estrogena i drugih hormona brzo se vraćaju na razine prije trudnoće) aktivira se prijelaz u telogenu fazu, zbog čega dolazi do značajnog gubitka kose, odnosno gubitka kose nakon poroda.
Osim ponovnog uspostavljanja ravnoteže hormona u razdoblju nakon poroda, do gubitka kose mogu dovesti i neki od drugih uzročnika, kao što su nedostatak sna, potencijalni nutritivni stres i izazovi koji dolaze s brigom o novorođenčetu. Nedostatak željeza ili vitamina također može biti jedan od uzroka gubitka kose kod žena nakon poroda.
Postporođajna alopecija je privremena
Srećom, u većini je slučajeva gubitak kose nakon poroda privremen i kosa ponovno počne rasti prirodnim putem. Iako kod gubitka kose nakon poroda obično nije potreban medicinski tretman, prehrana bogata željezom i vitaminima može pomoći u usporavanju ovog oblika gubitka kose. Ipak, ako razdoblje gubitka kose nakon poroda traje više od godinu dana, preporučuje se posjet dermatologu radi prepoznavanja i liječenja uzroka gubitka kose.